معرفی کتاب | رابطه

Rabeteh

نویسنده: محمد جعفر مصفا
راوی: سارا کرمی
زمان کل: ۱۴ ساعت و ۱۷ دقیقه
نشر پریشان
چاپ ششم، پاییز ۱۳۸۴
تعداد صفحات: ۳۴۰ صفحه
منبع: AudioLib

بحث های نویسنده با دوستش آمیرزا حسن در مورد باز شناسی هویت فکری و راههای رهایی از ان در کتاب رابطه به چاپ رسیده است .مباحث کتاب به نظر من به نوعی بازگویی اصول فکری نویسنده است که در کتاب تفکر زائد شرح داده شده است که البته تکرار این مباحث برای خواننده ای که قصد فروگذاردن هویت فکری را دارد بسیار کمک کننده است.نویسنده در قسمتهای از کتاب جوابهایی نیز برای انتقاداتی که از تفکراتش شده است و به شکل سئوال از زبان حسن مطرح میشود پاسخ می گوید.سئوالاتی نظیر اقتباس فکری از کرشنامورتی ناقص بودن سیستم ارائه شده در برخورد با مسائل واقعی زندگی و ..اگرچه نویسنده در کتاب بسیار زیبا سعی در شناخت هویت فکری ادمی به کار بسته است ولی در مواقعی هرچند کوتاه به نظر من خود نویسنده اسیر تعلقات خاطریست که رنگ نوشته هایش را تغییر داده است که خوب شاید این تعلقات خاطر به نظر من تعلق بیاید و به نظر دیگری خیر..نوشته پشت جلد:ما با زندگی قهریم، به‎ زندگی تبسم نمی‎کنیم، از روی ملالت و تکلف وارد زندگی می‌شویم. وقتی تو حرف می‌زدی من یاد یکی از خاطرات زمان کودکی‌ام افتادم. شاید چهار یا پنج ساله بودم. یک روز پدرم یک جفت گیوه نو برایم خرید و گفت فردا می‎خواهد مرا با خودش به ‎یکی از دهات مجاور شهر به ‎مهمانی ببرد. من بقدری حالت شعف پیدا کردم که تا صبح ـ باوجود اینکه خواب بچگی سنگین است ـ چند بار بیدار شدم و بیرون را نگاه کردم ببینم صبح شده است یا نه.

این یعنی به ‎استقبال روز و زندگی رفتن. ولی حالا، همانطور که تو در یکی از کتابهایت نوشته‌‎ای شب که می‌شود با کوله‌‎باری از ملامت، یعنی با کوله‌‎بار “شخصیت” که پر است از هزار ترس، نفرت، ‌حقارت،‌ طلب‎کاری، بدهکاری، رنج و دلهره می‌خوابیم. با نگرانی می‌‎خوابیم. نیمه‌‎شب از فرط نگرانی بیدار می‌‎شویم، نه از فرط شوق. و صبح همین که چشم‌مان را باز می‎کنیم احساسمان این است که “خدایا باز هم روز آمد و من تا غروب مجبورم این کوله‌‎بار ادبار را بر گرده‌ی ذهنم بکشم”.

در ادامه مطلب میتوانید فایلهای صوتی آن را دریافت کنید.

خرید کتاب
دانلود خلاصه کتاب

درباره جواد علیزاده

علاقه ام در زمینه روانشناسی و خصوصا خودشناسی سرانجام منجر به راه اندازی این سایت گردید تا همانطور که من از سخنان دکتر میثاق و رهنمود هایش استفاده کردم، دیگران نیز بهره مند گردند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Zendegi Injast