۳۰ بلایی که هرگز نباید سرخودتان بیاورید (۱)

هنگامی که از رفتن به دنبال چیزهای غلط دست بردارید، به چیزهای درست این شانس را می دهید که به شما برسند! شاید با تغییر اندکی که در نگرش خود هنگامی که از رفتن به دنبال چیزهای غلط دست بردارید، به چیزهای درست این شانس را می دهید که به شما برسند. شاید با تغییر اندکی که در نگرش خود می دهیم بتوانیم زندگی جدیدی را آغاز کنیم…

کسی نمی تواند برگردد و از نو شروع کند، اما هرکسی می تواند امروز شروع کند و پایان دیگری بسازد.

ماریا رابینسون

و واقعا که درست است! اما قبل از اینکه این پروسه تغییر را شروع کنید، باید انجام کارهایی که شما را عقب نگه می دارد را متوقف کنید. اینها همان بلاهایی هستند که ما خودمان سرخودمان می آوریم و مانع موفقیت خود می شویم:

۱- وقت تلف کردن با افراد نادرست را متوقف کنید
زندگی بسیار کوتاه تر از آن است که وقتتان را با افرادی بگذرانید که شادی درونتان را نابود می کنند و شما را نامید می کنند.

۲- دست از فرار کردن از مشکلات بردارید
با مشکلات رودررو شوید، این کار آسانی نیست. ما قرار نیست که فورا قادر به حل مسایل باشیم، اینگونه ساخته نشده ایم، در واقع ما ساخته شده ایم تا ناراحت و ناامید شویم، آسیب ببینیم و دچار لغزش شویم و حتی شکست بخوریم. چون که این هدف زیستن است : رویارویی با مشکلات، یادگرفتن، سازگارشدن و حل آنها در طول زمان. این چیزیست که ما را تبدیل به چیزی می کند که باید بشویم.

۳- به خودتان دروغ نگویید
شما می توانید به دیگران دروغ بگویید اما به خودتان نه! زندگی ما تنها زمانی بهتر می شود که فرصت ها را دریابیم و اولین و سخت ترین چیز آنست که با خودمان صادق باشیم.

۴- خودتان را در اولویت دوم قرار ندهید
شاید چیزی یا کسی باشد که به خاطر آن خواسته اصلی خود را رها کرده اید، به خواسته درونیتان توجه کنید و کاری را انجام دهید که واقعا می خواهید.

۵- سعی نکنید کسی باشید که نیستید
بزرگترین چالش در زندگی آنست که خودتان باشید، آن هم در جهانی که مدام در تلاش برای تغییر شماست. همیشه کسی هست که زیباتر، باهوش تر یا جوان تر باشد، اما آن شما نیستید، خودتان را تغییر ندهید تا شما را دوست داشته باشند، خودتان باشید، کسانی هستند که خود واقعی شما را دوست داشته باشند.

۶- چسبیدن به گذشته را رها کنید
نمی توانید فصل جدیدی را در زندگی شروع کنید اگر مدام در حال مرور گذشته ها باشید.

۷- از اشتباه کردن نترسید
هر پیروزی، یک سری شکست را پشت سر دارد. تنها برای چیزهایی که انجام نداده اید پشیمان خواهید بود.

۸- خودتان را برای اشتباهات گذشته سرزنش نکنید
همه ما اشتباه می کنیم اما همه ما این قدرت را داریم که امروز و آینده خویش را شکل دهیم. هر چیزی که در زندگی تان رخ داده است، شما را برای لحظه های پیش رو آماده کرده است.

۹- سعی نکنید خوشبختی را بخرید
بسیاری از چیزهایی که آرزو داریم بسیار گران هستند. اما حقیقت اینست که چیزهایی که موجب رضایت ما می شوند کاملا مجانی هستند: عشق، خنده و احساساتمان.

۱۰- جستجوی شادی را فقط با در کنار دیگران بودن و به واسطه دیگران، رها کنید
اگر شما با آنچه که در درونتان هستید شاد نیستید، در رابطه با هیچ کس دیگری نیز شاد نخواهید بود.

۱۱- وقت تلف کردن را کنار بگذارید
زیاد فکر نکنید و مشکلی که اصلا وجود ندارد را خلق نکنید. وضعیت را ارزیابی کرده و اقدامات قاطع انجام دهید.

۱۲- فکر نکنید که من برای این کار آماده نیستم
هیچکس تا به حال در مواجهه با فرصت های نو آماده نبوده است. اکثر فرصت های بزرگ در زندگی ما را وادار می کنند تا از منطقه امن خود خارج شویم، و این بدان معناست که ما هیچگاه در ابتدا به طور کامل احساس راحتی نمی کنیم.

۱۳- به خاطر دلایل غلط به روابطتان ادامه ندهید
روابط باید با زیرکی انتخاب شوند، تنها بودن بهتر از داشتن دوستان بد است. اگر چیزی باید اتفاق بیفتد، می افتد؛ در زمان درست، با شخص درست و با بهترین دلیل. عاشق شوید البته در زمانی که برای آن آمادگی دارید و نه صرفا به خاطر اینکه تنها هستید.

۱۴- به دلیل دوستان بد گذشته، روابط جدید را نابود نکنید
در زندگی هر کس برای وجود هر فردی دلیلی وجود دارد. برخی باعث می شوند خودتان را بیازمایید، برخی به شما آموزش می دهند و از همه مهمتر اینکه برخی بهترین بخش وجود شما را آشکار خواهند کرد.

۱۵- رقابت کردن با دیگران را متوقف کنید
نگران کارهایی که دیگران بهتر از شما انجام می دهند نباشید. روی بدست آوردن اهداف روزانه خود متمرکز شوید. موفقیت نبردیست که تنها بین شما و خود شماست.

ادامه دارد…

درباره جواد علیزاده

علاقه ام در زمینه روانشناسی و خصوصا خودشناسی سرانجام منجر به راه اندازی این سایت گردید تا همانطور که من از سخنان دکتر میثاق و رهنمود هایش استفاده کردم، دیگران نیز بهره مند گردند.

۷ دیدگاه

 1. خیلی کمک کننده و روحیه بخشه، تک تکشون. مرسی عالی بود

 2. سلام عالی بود

 3. سلام عالی بود،ولی نمیشه در دنیای واقعی ،به راحتی نوشتن روی کاغذ عمل کرد.

  • جواد علیزاده

   سلام
   بله. کاملا موافقم
   و به نظرم این مهمترین تفاوت بین ما آدمهاست که هرکسی اراده قوی تری داره و به مسایل بیشتر آگاهه، در زندگی شخصی و اجتماعی موفق تره.
   همونطوری که تا الان خیلی از کسانی که الگو بودن و هستن، ویژگیهای شخصیتی-ای دارن که میتونین موارد بالا رو تو شخصیت اونها پیدا کنین.

   مهمترین چیز قدرت اراده ما و در کنارش تلاشیه که میکنیم.
   هرچند کم باشه، مهم اینه که تلاشمون رو بکنیم :)

 4. خوب وبسیار عالی بود…در مورد تغییر نگرش وفکر هم مطلب بگذارین….

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Zendegi Injast