درباره برنامه تا خوشبختی راهی نیست

درباره برنامه تا خوشبختی راهی نیست

 

«تا خوشبختی راهی نیست» کاری از گروه فرهنگی، اجتماعی و اقتصاد شبکه ۴ سیما است. این برنامه در سری اول خود که در نوروز ۹۰ و سری دوم که در ماه رمضان سال ۹۱ از شبکه چهار سیما پخش شد، توانست با سبک متفاوت خود در به تصویر کشیدن مسائل و مشکلات روانشناسی به سبکی خلاقانه و باور پذیر، به صورت مجموعه مستند نمایشی که براساس داستان‌های واقعی بازنویسی شده که تعداد زیادی از افراد جامعه با آن درگیرند یا احتمال دارد در آینده برایشان اتفاق بیفتد، مخاطبان زیادی را جذب خود کند.

این برنامه موضوعاتی همچون ترس، نظارت والدین، وسواس، طلاق، دروغ، ازدواج، کودکان، هویت و … را مورد بررسی قرار می‌دهد.

این برنامه در نوع خود بسیار قابل توجه است و سعی کرده مشکلات به گونه‌ای مطرح شود که برای مخاطب قابل درک باشد. در این برنامه مراجعان به یک مطب روانشناس در دو لوکیشن ظاهر می‌شوند، در بخش اول مراجعان مردم عادی به نظر می‌رسند اما به مرور زمان و پس از چند قسمت مخاطبان درمی‌یابند که این مجموعه نمایش‌های بازسازی شده است. کلیت داستان‌ها به ملودرام‌های مدرن شباهت دارد که تا لحظه آخر معلوم نیست خوش پایان است یا تلخ پایان. دیالوگ‌های دقیق میان روانشناس و مراجعان یا بیماران آدم را به شک وامی‌دارد که موضوعات در قالب یک نوع درام که سعی دارد مستندات واقعی را بازسازی کند است یا اساسا یک متن نگارش شده.

دکتر ابراهیم میثاق مجری و کارشناس این برنامه می‌گوید: در این مجموعه هر روز مشکل یک بیمار بررسی می‌شود و به او آموزش داده می‌شود که چطور «فکر» کند تا بتواند مشکلش را خودش درمان کند. ساختار برنامه متشکل از یک بحث روانشناختی است که موضوعات آن طبیعی است و به معضلات جامعه بویژه آن دسته از معضلاتی که با خانواده‌ها مرتبط است، می‌پردازد.

بیش از ۷۰ قسمت از این برنامه در آرشیو سایت موجود است که میتوانید از طریق این لینک آنها را مشاهده کنید.

درباره جواد علیزاده

علاقه ام در زمینه روانشناسی و خصوصا خودشناسی سرانجام منجر به راه اندازی این سایت گردید تا همانطور که من از سخنان دکتر میثاق و رهنمود هایش استفاده کردم، دیگران نیز بهره مند گردند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Zendegi Injast