خلاصه مباحث | سادگی (۱)

autumn-leaf

هوالمحبوب
روزی که یاد نگیریم باطل ترین وروزی که مهر نورزیم ضایع ترین روز ما است.

در این مبحث میخواهیم به اعتقادات دینی واثرات آن در زندگی پر شتاب و پرهیاهوی بشر امروز بپردازیم. بشری که به رغم پیشرفت علوم متفاوت دچار از هم گسیختگی شخصیت شده و مسیر اصلی زندگی را گم کرده است. یکی از اثرات اعتقادات دینی، سادگی دل است که با بررسی فیلم “یک تکه نان” ساخته “کما ل تبریزی” مبحث خود را آغاز میکنیم. در این فیلم هریک از افراد نماینده یک تفکر واعتقادات دینی هستند.

انسان ساده
بسیار دیده شده است که افراد ساده دل و ساده لوح را در یک معنا قرار میدهند. ساده لوح کسی است که بسادگی مورد مکر وحیله دیگران قرار میگیرد و انسان ساده دل در معنایی عمیق و زیبا به فردی اطلاق میشود که درونی سرشار از پاکی و صداقت و شفافیت دارد و با روح پاک کودکی خود بزرگ شده اند. این افراد ادبیات و رفتارهای تزویر گرانه عصر امروز را بلد نیستند و در دوره ای که بد بودن و دوندگی برای مادیات رواج پیدا کرده است آنها رفتارهای صادقانه و سرشار از مهر و پاکی با دیگران و خدای خود دارند و به آنچه که دارند قانع هستند.

چرا سادگی را ساده لوحی میپندارند؟
زمانی که در جامعه ای بد بودن و بدی رواج پیدا می کند تعبیر رفتار خوبان (صداقت، درستکاری، بخشش، قانع بودن و …) به نوعی پخمگی و ساده لوحی و بدی نکردن (دزدی نکردن، فحاش نبودن و …) یک حسن محسوب میشود واین انتظار پدید می آید که بایستی در مقابل بدی نکردنشان از آنها تشکر کرد.

عرفان وارتباط آن بااجزاء هستی
خداوند در قرآن اشاره میکند که تمام اجزاءهستی آیه هستند و هر یک زبانی دارند که سخن میگویند. بطور کلی هستی زبان دارد مانند زبان کوه، زبان آب، زبان آسمان و….
بسیارند افراد ساده دلی که بواسطه داشتن روح پاک و سرشار از صداقت به درجه عرفان رسیده اند. عرفا ارتباط عمیق و زیبایی با جهان هستی برقرار میکنند، همه چیز را می بینند، زبان هستی را می شنوند و عمیقا درک میکنند و در فیلم “یک تکه نان” سرباز جوان مصداق یک انسان ساده دل است که رفتار او متفاوت از سایر افراد روستا است. جوانی ساده دل که با روح کودکی خویش بزرگ شده است و در تنهایی خود صدای کوه را میشنود و زبان کوه را درک میکند. ارتباط با هستی و درک اجزاء هستی به طور فطری در انسان وجود دارد، چه وقت این ارتباط قطع میشود؟! زمانی که پیرامون خودرا از اطلاعات غلط وبیهوده پر کنیم.

رابطه علم وعرفان
علم مسیری است که ما را در رسیدن به یک هدف کمک میکند و ما در آن مسیر قرار میگیریم. علم و دانش مانند پول است و باید در خدمت انسان باشد. زمانی که از علم و دانش یا از دانستن خود هدفی نداشته باشیم این علم بصورت زور و تزویر بر علیه ما قرار میگیرد. دانش الزاما خوشبختی نمی آورد اما می تواند سبب خوشبختی شود. دانستن بی هدف به گرداب و غرقاب افتادن است و در غرقاب دانستن بی هدف افتادن زمینه مرگ انسان را فراهم میکند!
یکی از دانشمندان به نام “الکساندر” میگوید: هرچه علم پیشرفت کرد بهایی که بشر در مقابل آن داد، انسانیت بود. اگر هدف را برای انسان آرامش و کمال در نظر بگیریم آیا انسان امروز با این همه پیشرفت و تکنولوژی به آرامش رسیده است.

برای رسیدن به عرفان و کمال نیازی به علم اکتسابی مانند دانشگاه نیست. سربازی که در این فیلم است کم سواد است و در پی حقیقت و معنویت میرود و نقطه مقابل این جوان پیرمرد حافظ قران آست که علم به قران دارد وعازم مکه است که از طریق استدلا ل به دنبال حقیقت است .

درباره سهیلا مظاهری

به مسائل خود شناسی بسیار علاقه مندم وسعی کرده ام آنچه را فرا میگیرم بکار ببرم چراکه معتقد هستم شناخت خود همان طی کردن راه تدریجی فطرت است که به خدا میرسد. یکی از دلایل همکاریم با این سایت رواج ساده زیستی و ساده بودن است، که این اصول در این سایت به زیبایی مطرح شده است. امیدوارم بتوانم نقش موثری در پیش برد اهداف این سایت داشته باشم.

۲ دیدگاه

  1. سلام و وقت بخیر سایت خوب و نویسندگان خوبی دارید. موفق باشید

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Zendegi Injast