خلاصه مباحث | سادگی (۲)

autumn-leaf

رابطه بین مادیات ومعنویات
مادیات و معنویات لازم و ملزوم یکدیگرند. نمی توان ارزش مادی یک کار معنوی را در نظر نگرفت یا یک کار مادی را فاقد ارزش معنوی دانست، به عنوان مثال کتاب قرآن یک اثر معنوی است که برای آن یک ارزش مادی راهم در نظر گرفته اند یا کسی که در راه رضای خدا کار میکند نمی شود برای کار این شخص ارزش مادی در نظر نگرفت.
خداوند در انسان نیازهای متفاوتی قرار داده است که هر کدام دارای ارزش مادی و معنوی هستند و بیهوده آفریده نشده اند.
معنویت در کار یعنی انصاف را در نظر گرفتن وارزش کار را دانستن.

ما مادیات را احتیاج داریم زیرا مادیات می تواند زمینه رسیدن به معنویات شود، اما نباید اسیر مادیات شویم. تعلق به دنیا خوب و قشنگ است اما دنیادوستی و دنیاپرستی موجب گرفتاری در دنیا میشود و همه چیز را در مادیات میبیند و وجودش سرشار از منیت میشود. مانند: پول من، ماشین من، کار من و …

تنهایی ودر جمع بودن واثر معنوی
تنهایی در بعد خداخواهی بسیار زیبا و کمال آفرین است. خدا در تنهایی بیشتر است، در تنهایی به سمت خدا رفتن نوعی دعوت به خویشتن است که منجر به یگانگی روح میشود و یگانگی روح به صورت رفتارهایی مانند: رعایت حقوق دیگران، احترام به همدیگر، یاری رساندن به یکدیگر و … نشان داده میشود.

تنهایی در بعد خود خواهی بسیار نازیبا و فلاکت بار است و سقوط و هلاکت را برای انسان به همراه دارد و طبق احادیث و آیات قران خودخواهی و تکبر از دامهای شیطان برا ی سقوط انسان است.

زمانی که انسان در یک جمع قرار دارد تعلق او به خداوند کمتر است، اما این دلیلی بر این نیست که انسان از جمع گریزان شود. تربیت صحیح در تنهایی منجر به این میشود که در جمع هدایت خود را بهتر ببینیم.

درباره سهیلا مظاهری

به مسائل خود شناسی بسیار علاقه مندم وسعی کرده ام آنچه را فرا میگیرم بکار ببرم چراکه معتقد هستم شناخت خود همان طی کردن راه تدریجی فطرت است که به خدا میرسد. یکی از دلایل همکاریم با این سایت رواج ساده زیستی و ساده بودن است، که این اصول در این سایت به زیبایی مطرح شده است. امیدوارم بتوانم نقش موثری در پیش برد اهداف این سایت داشته باشم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Zendegi Injast