خلاصه مباحث | آزاد راه (۲)

km-ar

به نام حضرت حق

زندگی گذشته و تاثیر آن برآینده
همه بر این امر آگاهی داریم که گذشته در شکل گیری شخصیت انسان برای امروزش بی تاثیر نیست واین تاثیر به دو صورت مثبت و منفی خودرا نشان میدهد. ما به طور طبیعی علاقه داریم که درباره گذشته افردای که با آنها در ارتباط هستیم اطلاعاتی داشته باشیم،اما این اطلاعات زمانی مهمتر می شود که این گذشته مربوط به فرد مورد علاقه ما باشد، یعنی کسی که تصمیم داریم یک زندگی را با او آغاز کنیم.
حالا میخواهیم بدانیم گفتن یا نگفتن از گذشته چه چیزی تعبیر میشود و چه اثری می تواند بر زندگی ما داشته باشد.؟

اولین چیزی که در رابطه با گفتن از گذشته به کسی که ما را دوست دارد به ذهن میرسد، نوع شخصیتی است که ما با آن روبرو هستیم که در دو دسته بندی قرار میگیرند:

دسته اول افرادی هستند که با گذشته کاری ندارند. به عبارت دیگر این افراد می گویند در گذشته هر چه بوده ای و هر کار کرده ای مهم نیست، مهم از لحظه ای است که وارد زندگی من میشوی. در رابطه با این دسته از افراد باید متذکر شد که شخصیت امروز بر اثر تربیت در گذشته شکل گرفته است.

دسته دوم کسانی هستند که زندگی گذشته و حتی علاقه مندی ما به فردی در گذشته، برای فردی که مارا دوست دارد بسیار مهم است و می خواهد راجع به ما بداند. حال در رابطه با این دسته این سوال پیش می آید که از گذشته بگوییم یا نگوییم؟

نگفتن از گذشته به فردی که ما را دوست دارد نشان دهنده عدم صداقت نیست، اگرچه نمی توان نگفنتن از گذشته را دورغ مصلحتی تعبیر کرد و همچنین اگر از گذشته کسی چیزی نمیدانیم دلیل بر وجود نداشتن مسئله یا موضوعی نیست یا به بیان بهتر عدم آگاهی ما از مسئله ای نشان دهنده عدم موجودیت آن مسئله نیست.
در فیلم “آزاد راه” دختری که مورد علاقه روحانی جوان است. با پنهانکاری اشتباه و انکار گذشته ای که برایش وجود داشته موجبات بهم زدن ازدواج خود را فراهم می کند، در حالی که با توجه به شناختی که از روحانی جوان داشت اگر صادقانه از گذشته خود میگفت شرایط طور دیگری رقم میخورد.

زمانی که تصمیم میگیریم از گذشته خود به کسی که ما را دوست دارد بگوییم دو سوال پیش می آید: اینکه آیا ما یک گذشته معمولی داشته ایم یا گذشته ای سوال دار؟

گفتن از گذشته سوال دار به میزان شناخت افراد از یکدیگر بستگی دارد و در این شناخت مهم است که ما به چه ویژگی های از طرف مقابل رسیده ایم و برخورد وی با مسائل غیر قابل انتظار چیست؟

گذشته ای را باید بگوییم که تبدیل به یک خو و صفت شده است واین گذشته حال شخصیت امروز را تشکیل داده،مانند بیماری که در گذشته به وجود آمده است و امروز ریشه دوانیده است.

تاثیر دوره شناخت در تصمیم گیری برای ازدواج
این دوره در فرهنگ کشور ما از سطح پائینی برخوردار است. به عنوان مثال دختر و پسری که تصمصم به ازدواج میگیرند و چندین جلسه برای شناخت با یکدیگر بیرون بروند و به این نتیجه برسند که برای ازدواج مناسب هم نیستند، نه گفتن برای هر دو بسیار سخت است واین سخت بودن به دلیل تفکراتی است که از جانب اطرافیان مطرح می شود که بصورت ،بازی کردن با آبرو واحساسات دختر مردم و … مطرح می شود و بررسی رفتار و تفکرات برای ازدواج نشانه انتخاب نیست.
مرد یا زنی که با او تصمیم به ازدواج می گیریم باید بشناسیم. به طور کلی برای تصمیم گیری به ازدواج باید سه مرحله زیر را مد نظر داشت:
۱- شناخت
۲- علاقه
۳- اقدام

اگر بعد از دوست داشتن واقدام به دنبال شناخت و بررسی برویم مسیری اشتباه را طی کرده ایم. هرجا که اشتباه کردیم می توانیم بر گردیم تا پاک شویم. در اشتباه پا فشاری نکنیم.

درباره سهیلا مظاهری

به مسائل خود شناسی بسیار علاقه مندم وسعی کرده ام آنچه را فرا میگیرم بکار ببرم چراکه معتقد هستم شناخت خود همان طی کردن راه تدریجی فطرت است که به خدا میرسد. یکی از دلایل همکاریم با این سایت رواج ساده زیستی و ساده بودن است، که این اصول در این سایت به زیبایی مطرح شده است. امیدوارم بتوانم نقش موثری در پیش برد اهداف این سایت داشته باشم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Zendegi Injast