خلاصه مباحث | مدیریت روابط (۲)

مدیریت روابط

قسمت اول مدیریت روابط

مهرورزی در زندگی
درقران بسیار به مهرورزی تاکید شده است، اما این مهر ورزی در رسومات و مجالس اشتباه ما گیر کرده است.
این را بدانیم آنچه را که دین گفته است اگر در زندگی روزمره ما نباشد فقط یک عقیده است که در ذهن ما جا گرفته است. در واقع احکامی را اجرا میکنیم که اخلاق را در آن رعایت نمیکنیم.
احکام پرستان اخلاق گریز کمر دین را شکسته اند، اگر اخلاق را از دین برداریم چیزی جز بازی با دین نمی ماند. خداوند میفرماید: “در خوبی ها از یکدیگر سبقت بگیرید.” چرا ما نمیخواهیم این کار را انجام دهیم؟ و در اغلب موارد نیز در صدد این هستم که اگر کسی یک بدی در حق ما انجام داد با چند بدی دیگر آن را جبران کنیم!

پیمان ببندیم با خدا که من نمیخواهم و نمیگذارم در خوبی کردن حتی یک مورد از تو عقب بیفتم. اگر تو یک خوبی کنی من چندتا خوبی میکنم و حتی بیشتر. سعی کنیم با خوبی هایمان و خوب بودن اطرافیانمان را متعجب کنیم.

نقش معنویت در زندگی انسان
محققی به نام پاول پیرسال در رابطه با اثر معنویت در زندگی انسان بیش از ۲۱۲ تحقیق انجام داده است که در نتیجه این تحقیقات مشخص شده است که معنویت، ۷۵ درصد بیماری ها را کاهش داده است. به عنوان نمونه ۵۵ درصد بیماری های قلبی و عروقی و همچنین تا ۵۰ درصد میزان خودکشی ها را کاهش داده است.
معنویت ترشح هورمون کورتیزون را متعادل میکند. زمانی که ترشح این هورمون بالا برود سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود و انسان سریع و پی در پی مریض می شود.

معنویت و هیجانی شدن
معنویت با هیجانی شدن فرق میکند. مانند اینکه در دعا کردن باید گریه کرد و گریه نکردن نشان دهنده معنوی نشدن است، که این تفکر اشتباه است. چرا که معنویت فقط حالت نیست و معنویت یک احساس پاک، پایدار و عاشقانه است. یعنی دوست داشتن خدا به سبک خود خدا.
خدا مهرش بی توقع است، بدون مالکیت و بدون توقع و انتظار. خدا را دوست داشته باشیم، از دل این دوست داشتن همه چیز بیرون می آید. به بیان ساده تر کسی که از کوی محبوب و معشوق می آید با همه عالم در آشتی است.

خوش ترین سالهای عمر
در رابطه با خوش ترین سالهای عمر محققی به نام چیری بوکا بیش از ۲۰۰ تحقیق انجام داده است، مبنای تحقیق این سوال بوده است که سالهای خوش عمر در چه دوره ای است، که از دو گروه جوان و میانسال پرسش شده است. نتیجه تحقیق به شرح زیر بوده است:

گروه میانسال
۴۴ درصد آقایان بعد از چهل سالگی
۴۱ درصد خانمها بعد از چهل سالگی
گروه جوان
۲۰ درصد بیست سالگی
۴۰ درصد سی سالگی
۲ درصد بالای شصت سال

برای اینکه انسان در سالهای چهل به بعد به پختگی میرسد و شخص هرچه بوده خمیر مایه وجودش شده است و هویت پیدا کرده و از لحاظ مالی، استقلال شخصیت و اخلاق شکل گرفته است.
انسان پیر که می شود اخلاقیات او پررنگ تر می شود. کسی که در جوانی مهربان است در پیری مهربانتر می شود و اگر در جوانی پرخاشگر باشد در پیری پرخاشگر تر و بداخلاق تر می شود. تغییر و تربیت در سنین بعد از ۴۰ سالگی بسیار سخت است.

چهل سالگی به بعد یکی از زیباترین افقهای زندگی است. زیرا که انسان دارای برنامه است، در واقع سالهای هدفمند و طرح دار زندگی می باشد. اما بعضی ها هم هستند که در پیری برنامه ای ندارند و دچار اختلال شخصیت و خودیابی هستند و هنوز خود را پیدا نکرده اند.

این تفکر که جوانی تمام شده و فرصت ها کم است را از خود دور کنید.

پیری آن نیست که بر سر بزند موی سپید                       هر جوانی که به دل عشق ندارد پیر است

درباره سهیلا مظاهری

به مسائل خود شناسی بسیار علاقه مندم وسعی کرده ام آنچه را فرا میگیرم بکار ببرم چراکه معتقد هستم شناخت خود همان طی کردن راه تدریجی فطرت است که به خدا میرسد. یکی از دلایل همکاریم با این سایت رواج ساده زیستی و ساده بودن است، که این اصول در این سایت به زیبایی مطرح شده است. امیدوارم بتوانم نقش موثری در پیش برد اهداف این سایت داشته باشم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Zendegi Injast