خلاصه مباحث | خیانت (۱)

خلاصه مباحث | خیانت (1)

خلاصه مباحث | خیانت (۱) | زندگی اینجاست
یا ستار العیوب
خلاصه مباحث | خیانت (۱) | زندگی اینجاست
خیانت

یکی از ویژگی های زیبای اخلاقی در انسان وفاداری یا همان وفای به عهد است که در همه فرهنگ ها و ادیان به عنوان اخلاق برتر مورد قبول است. خداوند نیز در قرآن به وفاداری بسیار تاکید کرده است و می فرماید: “به عهد و پیمانی که با یکدیگر می بندید وفادار باشید”.
در مقابل وفاداری، رفتار مذموم و ناپسند خیانت قرار دارد که امروزه متاسفانه به شیوه های ظریفی در بین خانواده ها و روابط بین افراد نفوذ کرده است.
خلاصه مباحث | خیانت (۱) | زندگی اینجاست
در این مباحث ما می خواهیم موضوع خیانت بین زوجین را با بررسی فیلم یکی میخواد باهات حرف بزنه، در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. این فیلم به خیانت مرد به همسرش اشاره دارد و به موضوعاتی از قبیل تعریف خیانت و عوامل زمینه ساز آن، تاثیر انتخاب درست در داشتن یک زندگی ماندگار و … پرداخته می شود.
خلاصه مباحث | خیانت (۱) | زندگی اینجاست
تعریف خیانت و بررسی عوامل زمینه ساز آن:
خیانت در اصل از ریشه بی وفایی می آید و دو عامل در به وجود آمدن آن موثر است:
۱- نیاز
۲- تنوع طلبی

نیاز
نیاز به معنی کمبود و خلاءاست. بطور کلی در انسان چهار نوع نیاز وجود دارد که عبارتند از:
الف) نیاز به همدلی و همزبانی
ب) نیاز عاطفی
پ) نیاز اقتصادی
ت) و در آخر نیاز غریزی
خلاصه مباحث | خیانت (۱) | زندگی اینجاست
نیاز به همدلی و همزبانی
نیاز به همزبانی یعنی اینکه شخص دوست دارد با کسی صحبت و گفتگو کند. نیاز به همزبانی در خانمها بیشتر دیده می شود، خانمها نیاز به صحبت کردن و گپ زدن دارند و آقایان در این مورد بسیار کم وقت می گذارند. مرد باید یک ساعتی را به صحبت با همسرش اختصاص دهد نه اینکه انتظار داشته باشد صحبت منطقی بشنود، بلکه باید هر چه را که می گوید، بشنود حتی اگر نصف حرفهایش غیر منطقی، غیر عادلانه و غر باشد، تا زن تخلیه و پالایش شود اما مردها حوصله ندارند و این کار را نمی کنند و این باعث می شود که زن کم بیاورد.

خلاصه مباحث | خیانت (۱) | زندگی اینجاست
نیاز عاطفی
نیاز دیگر، نیاز عاطفی است یعنی نیاز به دوست داشتن و دوست داشته شدن. عدم تامین هر یک از این نیازها خلاء بوجود می آورد. وقتی خلاءبوجود می آید مانند یک فضای کویری است که تشنه یک قطره باران است.

  به لبخند آئینه ای تشنه ام                    به آغوش بی کینه ای تشنه ام
خدایا نسیم نوازش کجاست                  کویرم سر آغاز بارش کجاست

در چنین شرایطی شخص محیاست و با اولین “دوستت دارم” به زمین خواهد افتاد که سر منشاءآن نیاز است. اگر نیاز و خلاء در یک زندگی وجود داشته باشد، آن زندگی متزلزل خواهد شد. در بخش هایی از این فیلم به رفتار زن اشاره می شود که در قسمتهایی از زندگی اش همسر موفقی نبوده است و رگه هایی از پرخاشگری و عصبانیت در رفتار او وجود دارد که این عوامل زمینه بی وفایی همسرش را فراهم می کند .

خلاصه مباحث | خیانت (۱) | زندگی اینجاست
تنوع طلبی
در این حالت با وجود فراهم بودن شرایط زندگی خوب، وجود خیانت ناشی از هوسرانی می باشد و شخص ممکن است این رفتار را بارها تکرار کند.

 

خلاصه مباحث | خیانت (1)

خلاصه مباحث | خیانت (۱) | زندگی اینجاست
درباره چگونگی رفتار در زمان بروز خیانت، دو حالت رخ می دهد:
۱- اگر شخص اهل خیانت باشد، یعنی در گذشته برای او تکرار شده باشد، باید او را ترک کرد (به عامل تنوع طلبی اشاره دارد).
۲- اگر فریب خورده باشد،در این حالت چه نوع رفتاری را باید داشت؟!

در رابطه با فریب خوردن می توان گفت که همه آدمها حتی بزرگان هم گاهی فریب می خورند حال چه از سر نیاز باشد یا هر علت دیگر غیر از هوسرانی! در چنین شرایطی به بخشش و گذشت بیش از هر رفتار دیگر اشاره شده است که به چند مورد از آن می پردازیم :
– به جای مچ گیری، دستگیری کنیم و اینکه در جایی که خطا دیدیم اصلاح کنیم.
– در مشکلات طبیب حمایتگر باشیم نه قاضی ملامتگر
– مدام به دنبال این نباشیم که محاکمه و مواخذه و مجازات کنیم، بیایید کمی هم به فکر مداوا کردن باشیم.

گاهی اوقات ما با بخشیدن کسی را از یک بیراهه بسیار خطرناک نجات می دهیم اما بخشش به تنهایی کافی نیست، بخشش باید با اصلاح صورت بگیرد زیرا که شروع دوباره بدون اصلاح حماقت دوباره است.
جنبه دیگر بخشش این است که نفس بخشش، اصلاح است و وقتی کسی را می بخشیم در رفتار بعدی او توبه وجود دارد. این که می گوییم بخشش با اصلاح صورت بگیرد منظورمان از اصلاح، فلک کردن و تنبیه کردن نیست. در بخشش فرآیند اصلاح به بررسی علت می پردازد به عنوان مثال یک نفر دزدی میکند، اول باید از او بپرسیم که چرا دزدی می کند ( بررسی علت ) که ممکن است برای دزدی کردنش دلایلی از این قبیل داشته باشد: انتقام، فقر مادی، عادت و …
خلاصه مباحث | خیانت (۱) | زندگی اینجاست

تاثیر شناخت زوجین در یک انتخاب ماندگار
افردای که در زندگی خود توسط همسرانشان خیانت می بینند اولین عاملی که خود را در آن مقصر می دانند، عدم شناخت کافی نسبت به همسرشان می باشد یعنی اینکه که او را کامل نشناخته اند و بعد ازدواج کرده اند و این خیانت برایشان پیش آمده است.
حال این سوال پیش می آید که آیا کسی که عاشقش می شویم میتوانیم کاملا بشناسیم و بعد ازدواج کنیم؟! خیر! اگر ما در پی شناخت کامل کسی باشیم هرگز نمی توانیم ازدواج کنیم زیرا که ازدواج مانند یک هندوانه در بسته است و نمی توان آن را کاملا شناخت، اما با این تفکر هم نمی توان بدون هیچ شناختی از طرف مقابل ازدواج کرد. اگر پایه های اعتقادی و اخلاقی فرد و پایبندی او به اعتقاداتش و همچنین روح و شخصیت او را بشناسیم، می توان به این شخصیت اعتماد کرد و مسئله ای که باید یادآوری شود این است که، آنچه که زمینه یک شناخت ضعیف را فراهم می کند عشق است، پای عشق که به وسط بیاید این مسائل نادیده گرفته می شود.
خلاصه مباحث | خیانت (۱) | زندگی اینجاست

با توجه به این مطالب عشق را در دو وضعیت بررسی می کنیم:

۱- عشق های قبل از ازدواج
عشق های قبل از ازدواج در دل رویا و غیر واقعی رشد می کنند بنابر این ماندگار نیستند. قبل از ازدواج برخوردها از نوع رمانتیک، صحنه ها دلربا و واکنش ها آرایش شده است. بهترین تیپ و لباس ها را می پوشند. در واقع همه در صحنه های آراسته شده قرار دارند و یکدیگر را ناخواسته فریب می دهند تا بتوانند یکدیگر را جذب کنند اما این سوال پیش می آید که آیا خستگی این شخص را می بینند و یا عصبانیت، گرسنگی، افسردگی و حالات بدخلقی او را می بینند؟!
بنابراین زیباترین حالات هم را به نمایش می گذارند و آن بدی ها را پاک می کنند. این عشق ها نه تنها واقعی نیستند بلکه ماندگار هم نیستند در واقع عشقی است که رنگ ونقاشی شده است.

عشق هایی که از پی رنگی بود               عشق نبود، عاقبت ننگی بود

۲- عشق های بعد از ازدواج
عشق های بعد از ازدواج بخاطر آنکه، احساسات در دل واقیعت رشد می کند ماندنی و واقعی هستند.

 

خلاصه مباحث | خیانت (1)

حقوق اخلاقی و معنوی زن و شوهر
خداوند شخصیت زن را نسبت به مرد عفیف تر خلق کرده است بگونه ای که اگر یک مرد سیگار بکشد بد است اما برای یک زن بدتر است یا اینکه اگر یک مرد خیانت کند بد است اما خیانت یک زن بدتر و جرمش سنگین تر است.
چه دلایلی باعث می شود که این تفکر به وجود بیاید که مردها در انجام یک سری رفتار های ناپسند آزادترند و زن نباید اینگونه باشد؟ توجه داشته باشیم که زن و مرد در خلقت متفاوت هستند اما حقوقی مساوی دارند یعنی اینکه خیانت همانقدر که برای یک زن بد است برای یک مرد هم بد است. برای اینکه زن و مرد در پیشگاه خداوند و در مقابل قانون انسان هستند و هر چه برای مرد خوب است برای زن هم خوب است و هرچه برای زن بد است برای مرد هم بد است. زیرا که در اینجا پای اخلاق به وسط می آید. بحث اخلاق که پیش می آید هر انسانی اعم از زن و مرد باید وفاداری در زندگی را در پیش بگیرد، بدون هیچ خیانتی!
خلاصه مباحث | خیانت (۱) | زندگی اینجاست

نقش تفکرات امروزی و رواج خیانت
در زندگی هر انسان و در مورد هر مرد و زن، یک سری اخلاقیات وجود دارد که گروهی از آنها بایدها و نبایدها و بخش دیگر واقعیت ها هستند. به عنوان مثال در سالهای اخیر این تفکر رواج پیدا کرده است که پاک زندگی کردن مربوط به دوران گذشته است و قدیمی می باشد، الان سنت ها عوض شده است. باید تجربه و پختگی داشت و باید در غریزه و روابط جنسی تجربه داشت و افردای را که پاک زندگی می کنند ناتوان، ضعیف و ناپخته تلقی می کنند. اینها اندیشه های جدید و وارداتی هستند و این نسلی را که این عقاید را پذیرفته اند و وارد زندگی خود کرده اند، با نصیحت کردن و صحبت از پاکی نمی توان قانع کرد. زیرا که این تفکرات بستر خیانت را بوجود می آورد به این جوانان باید یک جواب واقع بینانه داده شود.

به یاد داشته باشیم که در فرهنگ ما و بسیاری از فرهنگ ها پاک زندگی کردن از ویژگی های والای انسان است.

ادامه دارد…

درباره سهیلا مظاهری

به مسائل خود شناسی بسیار علاقه مندم وسعی کرده ام آنچه را فرا میگیرم بکار ببرم چراکه معتقد هستم شناخت خود همان طی کردن راه تدریجی فطرت است که به خدا میرسد. یکی از دلایل همکاریم با این سایت رواج ساده زیستی و ساده بودن است، که این اصول در این سایت به زیبایی مطرح شده است. امیدوارم بتوانم نقش موثری در پیش برد اهداف این سایت داشته باشم.

۲ دیدگاه

 1. سلام خانم مظاهری
  بسیارارزنده بود.اگرخانمی خلا عاطفی یاگفتگویی داشت راهکارآن چیست؟

  • با سلام خدمت شما
   ااینکه نظر تون رو نسبت به موضوع خیانت مطرح کردید از شما ممنون هستم
   راجع به سوالی که پرسیدید من از دیدگاه یک روانشناس نمی تونم پاسخ بدم اما ذهنیت خودم نسبت به این سوال رو مطرح میکنم .یکی از دلایل بوجود آمدن خلاء عاطفی،عدم شناساندن احساسات خودمان در مقابل همسرمان است ،یعنی اینکه خیلی از زن ها وشوهرها قبل از ازدواج در خواست ها واحساساتشون رو مطرح میکنن،اما پس از ازدواج دیگه این روند ادامه نداره وزوجین فکر میکنن اگر از نیازهای عاطفیشون با همسرشون صحبت کنند،نشاندهنده ضعیف بودن اونهاست ویا اینکه با یکبار صحبت از احساسات وعواطفشون دیگه نیازی به مطرح کردن اون نیست. این عدم گفتن از احساسات روی هم تلنبار میشه تاجایی که ما طرف مقابلمون رو به شخص بی توجه متهم می کنیم (یعنی اینکه عمدا به عواطف ما اهمیت نمیده )در حالی که اینطور نیست،ما خودمون دنیای عواطف واحساساتمون رو معرفی نکردیم . موضوع دیگه که مربوط به گفتگو میشه این هست که زمانی که زن وشوهر تصمیم به گفتگو میگیرن باید مسئله روشن باشه یعنی بدونن راجع به چه موضوعی میخوان صحبت کنند تا به یک شناخت ونتیجه درست برسن،زمانی که در یک گفتگو چند موضوع مطرح میشه که نتیجه جز دعوا نداشته باشه ،شرایط رو برای عدم گفتگو فراهم میکنه واین عدم گفتگو،خلاءعاطفی رو پیش میاره.گفتگوی مناسب باعث میشه نگاه زن وشوهر نسبت به هم تغییر کنه وجایگاه ارزشی پیدا کنن ویک اعتماد قوی بینشون بوجود بیاد ودر آخراینکه در یک گفتگوی خوب باید شنونده خوب وگویند ای پر آرامش باشید.امیدوارم پاسخ سوالتون رو گرفته باشید

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Zendegi Injast