ارتباط درست و درک متقابل

ارتباط درست و درک متقابل

در مطالب گذشته، روش هایی را برای تأثیرگذاری آقایان در هنگام ناراحتی ذکر کردیم که بعضی از آن ها صحیح و بعضی از آن ها مخرب بودند.

از روش های تأثیرگذاری و صحیح در هنگام ناراحتی میتواینم این چند مورد را ذکر کنیم:ارتباط درست و درک متقابل
خلوت کردن آقایان در عین خدمت کردن نه به صورت قهر و تلخ و از روش های مخرب: روش حذف وظیفه بود.

هم چنین در مورد تأثیرگذاری بین زوجین شیوه های مختلفی بررسی شده که بهترین روش، روش مذاکره ی منطقی است و دیگری روش دلربایی که بیشتر مخصوص خانم هاست و روش های مخربی که بررسی شده: قهر و سکوت، تمارض، اعمال فشار.

 

روش مخرب اول: قهر

روش قهر و سکوت برای کسی که به خواسته اش نرسیده خوب نیست که این روش را انتخاب و اصلاً طرح مسئله نکند. گفتیم که نزاع ویرانگر این است که قهر مبهم داشته باشیم.ارتباط درست و درک متقابل
درحالی که همسرش از او می پرسد “چه اتفاقی افتاده و چرا قهر کردی؟” هر دفعه جواب می دهد که “هیچی”، حتّی در بعضی خانواده ها این قهر هفته ها و ماه ها طول می کشد و در جواب همسرش فقط می گوید “هیچ” و “خودت باید بدونی”.

البته اگر خانم قهر کرد، مرد باید ۱۰ بار ناز خانم را بکشد و خانم یک بار. برای اینکه نازکردن منش خانم ها است. زن اگر ناز نکند زن نیست و مرد اگر نازنکشد مرد نیست.

بعضی از مردها تحمل نازکشیدن ندارند و این درست نیست سه بار چهار بار باید ازش بپرسه یا اینکه آقا ناراحت شده خانم ازش بپرسه چه اتفّاقی افتاده و درست این است که طرح مسأله کنند. شاید طرف مقابل متوجّه کار خود نشده و حتّی می گوید که “من متوجّه نشدم، می شه خودت توضیح بدی؟” و در جواب او می گوید “حالا که متوجّه نشدی بهتره هیچ وقت متوجّه نشوی!”. خوب این کار را خراب تر می کند. قهر فقط مقدمه ی طرح مسأله است.ارتباط درست و درک متقابل

 

تحکیم روابط

روش مخرب دوم: تمارض

بعضی برای تأثیرگذاری مریض می شوند و دائم مریضند حالا اگر آقا است می بینی که قبلش را می گیرد و خودش را به قلب درد می زند و اگر خانم باشد می بینی که سردرد می گیرد و با مریضی های مختلف دیگری می گیرند، پیش پزشک هم که می روند پزشک می گوید او بیماری ندارد. این تمارض اگر ادامه پیدا کند رفته رفته فرد باورش می شود که مریض است.ارتباط درست و درک متقابل

این سؤال پیش می آید که وقتی کسی خودش را به مریضی زده چه باید کرد؟
اگر توجّه نکنیم که بدتر می شود و اگر توجّه کنیم او را به یک روش غیر منطقی عادت می دهیم.

یک بنده خدایی افسردگی گرفته بود و ما هر چه سعی می کردیم و روش های مختلف درمان را به او پیشنهاد می دادیم هیچ کدام از این روش ها را انجام نمی داد و سر دردهای زیادی می گرفت.

گفتیم: چرا روش های درمانی را انجام نمی دهی؟
گفت: به نفعم نیست!
پرسیدم: چرا ؟ارتباط درست و درک متقابل
گفت: هر وقت حالم خوب می شود همسرم بهانه جو و طلب کار می شود ولی وقتی مریض می شوم مهربان می شود و برام شربت می آورد و نبضم را می گیرد و کلاً به من می رسد.

در این جا همسر به او یاد می دهد که مریض باشی با تو مهربان می شوم و مریض بودن او را تقویت می کند. در حقیقت ما باید شیوه های درست را جایگزین کنیم و به او بگوییم که “من اصلاً دوست ندارم تو را مریض ببینم”.
خوب نیست و جسارت است که بگوییم “تو داری دروغ می گویی، ولی تو سعی کن که مریض نباشی من همسر مریض را دوست ندارم”.

 

تحکیم روابط

روش مخرب سوم : اعمال فشار

زور گفتن، تهدیدکردن، فشار آوردن، امتیازکشی، انتقام گرفتن و ترساندن. همه ی این روش ها ویران کننده است.

من همیشه اعتقاد دارم که هر حقّی گرفتنی نیست. هر وقت خواستیم حقّی را بگیریم باید این سؤال را از خود بپرسیم که “به چه قیمت؟“؛ آیا ارزش دارد که وضعیت بچه ها بحرانی شود؟ والدین نبردی سخت داشته باشند و فضای خانه را متشنج کنیم و به بچه ها بگوییم که تو به کار ما کار نداشته باش تو درست را بخوان و نتیجه ی گرفتن این حق، هزینه ی روحی زیادی را باید پرداخت کنیم. در واقع باید ببینیم اجرش به زجرش می ارزد یا نه؟

 

تحکیم روابط

قابل ذکر است که اگر ما در بحث ها از روش مذاکره ی منطقی استفاده کنیم دیگری نیازی نیست که از روش های دیگری استفاده کنیم؛ ادامه ی بحث را این گونه شروع می کنیم:

شروع یک رابطه ی موفق را از کجا می بینید؟ارتباط درست و درک متقابل
در حقیقت پاسخ شما یک واژه است؛ درک متقابل.

هر ارتباطی اگر از درک متقابل شروع نشود قطعاً ویران خواهد شد و از بین خواهد رفت چون همدیگر را نمی شناسند و متناسب خلق و خوی هم رفتار نمی کنند.

باید بدانیم که درک متقابل بسیار اهمیّت دارد حال درک متقابل چیست؟ارتباط درست و درک متقابل
از کجا باید بفهمیم درک متقابل ضعیف است؟

عدم درک متقابل از میزان سوء تفاهم ها بدست می آید. جالب است بدانیم که %۷۰ علل جدایی و طلاق در کشور ما همین عدم تفاهم و عدم درک متقابل است در آمریکا نیز %۷۳ طلاق همین عدم تفاهم و درک متقابل است. زندگی بدون درک متقابل زندگی ریسکی است و زندگی بر پایه ی شانس و بخت آزمایی است که در بین عوام گفته می شود ازدواج مثل هندوانه خریدن است شاید سفید و شاید هم قرمز باشد. امّا اگر درک متقابل بین زوجین باشد، دیگر نمی گوییم مثل هندوانه خریدن است.

حال از کجا بفهمیم درک متقابل بین زوجین وجود دارد یا نه؟ و چگونه آن را به وجود بیاوریم؟
میزان سوء تفاهم ها نشان دهنده ی آن است که درک متقابل کم است یا زیادارتباط درست و درک متقابل

سوء تفاهم چیست؟
ترجمه ی غلط کلامی و رفتاری.

یعنی به شما می گویند: من امروز سرکار نرفتم که به تو کمک کنم.
بعد او ترجمه می کند: منت سر من نگذار. خانه ماندن تو برای این است یا حال رفتن به سرکار را نداری یا اینکه من را زیر نظر بگیری.

این ترجمه های غلط و سوء تفاهم است.ارتباط درست و درک متقابل

درباره جواد علیزاده

علاقه ام در زمینه روانشناسی و خصوصا خودشناسی سرانجام منجر به راه اندازی این سایت گردید تا همانطور که من از سخنان دکتر میثاق و رهنمود هایش استفاده کردم، دیگران نیز بهره مند گردند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Zendegi Injast