ارتباط سالم در خانواده

ارتباط درست و درک متقابل

 

در ادامه مطالب گذشته گفتیم که شروع یک رابطه ی موفّق از درک متقابل است و عدم درک متقابل را باید از میزان سوء تفاهم ها متوجّه شویم.ارتباط سالم در خانواده

حال سوء تفاهم چیست؟
ترجمه ی غلط کلامی ورفتاری. شما بگویی که: “من امروز سرکار نرفتم تا به تو کمک کنم” و بعد او ترجمه کند که “داری منّت می گذاری من رو زیر نظر بگیری یا حوصله نداشتی بری سرکار به من می گویی به خاطر تو نرفتم”. این ترجمه های غلط سوء تفاهم است.

سوء تفاهم ها شامل دو دسته میباشد.

دسته اوّل سوء تفاهم های سؤالی هستند:
تو هر حرکتی کنی و هر حرفی بزنی برای او سؤال پیش می آید و سؤال یعنی ترجمه و برداشت های غلط.
وقتی شخص در ازای محبّت کردن هم باید جواب پس بدهد، با خود فکر می کند بهتر است هیچ خدمتی نکنم. و این اثر بدی دارد، ولی باز این ها بهتر از دسته ی دوم هستند.

دسته ی دوّم سوء تفاهمی های تصدیقی هستند:
یعنی خودشان، شما را از طرف خود ترجمه می کنند و وقتی می گویی که این طور نیست می گوید که چرا همین طور است و حکم هم می دهد و مهر تأیید آن را هم خود می زند.
این رفتار رابطه را می کُشد و چقدر بد است که فردی تصدیقی باشد، یعنی احساس و فکر دیگری را ترجمه کند و خودش تأیید نیز نماید و اصلاً توضیح طرف مقابل را هم گوش نمی کند تا نظرش اصلاح شود و می گوید من تو را بهتر از خودت می شناسم.

آن ها آدم های منفی گرایی هستند. هم خود را آزار می دهند هم دیگران را و خیلی عذاب آور هستند.

یک بنده خدایی ۱۰۰ تومان گم کرده بود و زار زار گریه می کرد، یکی از کنارش رد شد گفت: برای چی اینقدر گریه می کنی ؟
گفت: ۱۰۰تومنم گم شده.
گفت : برای ۱۰۰ تومن گریه می کنی؟ بیا این ۱۰۰ تومن رو بگیر.
انتظار داشت او خوشحال شود ولی آن شخص شروع کرد به خود زنی و گریه زاری و گفت: اگر اون ۱۰۰ تومن خودم بود با این پول می شد ۲۰۰ تومن.

این آدم اگر ۱۰۰۰ یا ۲۰۰۰ تومن هم بیشتر بگیرد باز هم حالش خوب نخواهد شد. هم خودش را آزار می دهد و هم دیگران را.

این دسته ی دوم اغلب ترجمه هایشان غلط است.
پیشنهادم به این آدم ها این است که هر وقت ترجمه ی غلطی کردند کنارش یک ترجمه ی مثبت هم بگذاریم و با خود بگوییم شاید موضوع چیز دیگری باشد.

آن قدر مطلق احساسمان را باور نکنیم و در مرحله ی بعدی بیایم همدیگر را باور کنیم. حتّی گاهی در دلمان بگوییم اینطور نیست ولی باشد همان که تو می گویی.
این باور شاید او را شرمنده کند و شاید او واقعاً اصلاح شود و با این باور شیوه ی ما شیوه ی درستی است.

 

ارتباط سالم در خانواده

روشهای افزایش درک متقابل:

روش اول) مذاکره ی منطقی و گفت و شنود در فضای آرام بدون تزریق و توی حرف پریدن و بدون هیجان
جر و بحث فریاد و هیجان است و بحث، آرامش و سکوت.ارتباط سالم در خانواده

دلایـل بایـد بـود قـوی و معنـوی            ***          نه رگ های گردن به حجت قوی

چرا فریاد می زنی؟ آرام بگو. اتفاقاً در جایی که سعی داری کسی را قانع کنی هر چقدر آرام تر صبحت کنی پذیرش بیشتر خواهد بود و دریافتش بهتر خواهد بود. بالا بردن صدا اثر بدی بر روی استدلال خواهد داشت. با این سبک صحبت کردن درک متقابل نیز بالا خواهد رفت. چرا؟

اگر با صدای بلند صحبت کنیم نتیجه ی آن از دو حالت خارج نیست؛ یا یکی از طرفین از صحبت کردن خود پشیمان می شود یا اینکه او نیز بلند صحبت خواهد کرد و به اصطلاح زبون تو زبون هم خواهند کرد. و نتیجه مشخص است… که هیچ کدام حرف دیگری را نمی فهمد و به التّبه درک متقابل نیز پایین خواهد بود.

 

ارتباط سالم در خانواده

روش دوم) ابراز حال و نیاز از من و مراعات از تو

این روش یکی از بهترین روش هاست.ارتباط سالم در خانواده

مثلاً من وارد خانه شدم، عصبی هستم،
حالم را می گویم که بسیار عصبی هستم و نیاز به تنهایی دارم،
دلم گرفته نیاز به همدردی دارم،
خیلی خسته ام نیاز به سکوت دارم،
خیلی گرسنه ام نیاز به غذا دارم،
بسیار ناراحتم دلم می خواهد دعوا کنم تو تحمّل کن،
می خواهم کمی غُرغُر کنم پس حالم را می گویم و نیاز متناسب آن را هم بیان می کنم.ارتباط سالم در خانواده

  • اکنون برای چگونه ابراز کردن چه شیوه ه ای را پیشنهاد می کنید؟ ابراز شفّاف و روشن

یکی از شیوه ها این است که مثلاً مرد خیلی واضح ابراز کند که وقتی من این ساعت به خانه می آیم گرسنه ام. خیلی ها حال و نیاز هم را نمی شناسند به همین دلیل با هم دعوا می کنند. آقا می گوید چند بار تا حالا گفته ام، باز هم کار خودش را تکرار می کند! خوب، کافی نبوده باید آنقدر بگویی که اثر کند، باید به شکل های مختلف بگویی اگر نگویی خودت ضرر می کنی که پادگانی عمل کرده ای. به طور مثال خانم می گوید دلم گرفته می خواهم پیشم بنشینی و فقط دستم را بگیری.

در وادی محبّت دست از غرور و منیّت بکشیم و خیلی راحت نیازمان را از طرف مقابلمان درخواست کنیم، بسیاری از مشکلاتمان حل خواهد شد.

متأسّفانه وقتی اینگونه ابراز محبّت ها در خانواده ها صورت می گیرد بعضی از اطرافیان شروع می کنند به طعنه زدن و مسخره کردن.
شاید شما هم دقّت کرده باشید از راه رفتن بیشتر زن و شوهر ها می توان فهمید که در چه مرحله ای از ازدواجشان هستند؛ قبل از ازدواج و در دوران نامزدی و آشنایی و حتّی تا مدّتی بعد از ازدواج در کنار یکدیگر و بعد از آن آقا جلوتر و خانم عقب تر راه می رود و اگر آقا خیلی جلوتر راه می رود یعنی صاحب چند تا بچّه هستند.

پرسیده شده که: من بارها دیده ام که خانم یا آقا از سفر می آید با همه دیده بوسی می کند، الّا همسر خود که این شاید یک توهین نیز به حساب آید. در جواب گفته می شود؛ فرزندان باید این ابراز محبّت را ببینند و یاد بگیرند.ارتباط سالم در خانواده

ابراز محبّت چیز خصوصی نیست، فقط یکسری از رفتارها خصوصی است.

پس خانم یا آقایی که شاغل است هنگام ورود به منزل در ۲۰ تا ۳۰ دقیقه اوّل به شدّت نیاز به سکوت دارد، نه هیچ اعتراضی و نه هیچ توصیه ای. اگر مشکلی پیش آمده چیزی گفته نشود تا او کمی آرام گیرد البتّه که او هم باید با چهره ای خوش وارد شود باید مشکلات را بیرون از خانه بگذارد و با مقداری لبخند وارد شود. همین مقدار لبخند تمام تنش ها را می گیرد.ارتباط سالم در خانواده

بیا تا به لبخند عادت کنیم            ***          به این راز پیوند عادت کنیم

درباره جواد علیزاده

علاقه ام در زمینه روانشناسی و خصوصا خودشناسی سرانجام منجر به راه اندازی این سایت گردید تا همانطور که من از سخنان دکتر میثاق و رهنمود هایش استفاده کردم، دیگران نیز بهره مند گردند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Zendegi Injast