هفت عادت مردمان موثر (۱۲)

هفت عادت مردمان موثر (12)

 

عادت هفتم: اره را تیز کنید (باز سازی خویشتن)

مجسم کنید درجنگل شخصی را می بینید که در حال تقلاست و می کوشد با اره درختی را ببرد.
از او می پرسید: “چه می کنی؟”هفت عادت مردمان موثر (۱۲)
پاسخ می دهد: “می بینی که دارم درخت را اره می کنم.”
می گویید: “خیلی خسته به نظر می رسی. چه مدت است که اره می کنی؟”
می گوید: “بیشتر از پنج ساعت است. واقعا که کار شاقی است.”
می پرسید: “چرا چند دقیقه به خودت وقت نمی دهی تا اره را تیز کنی؟ مطمئنا کارت با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت.”
مرد به تاکید می گوید: “فرصت ندارم اره را تیز کنم. مگر نمی بینی که دارم اره می کنم؟”

 

هفت عادت مردمان موثر (11)

عادت هفتم عبارت است از “ایجاد مجال برای تیز کردن اره” یا “بازسازی خویشتن“.  مابقی شش عادتی که خواندید مبتنی بر این عادت است، زیرا سایر عادتها را ممکن می سازد. دیگر بار توجهتان را به توالی این عادتها جلب می کنم. یعنی عادتهای اول، دوم و سوم که آنها را پیروزی شخصی می خوانم و به “منش” مربوط می باشند، باید پیش از عادت های چهارم، پنج و ششم پرورش یابند که آن ها را پیروزی عمومی می خوانم و به “شخصیت” ارتباط دارند.

اگر بذری نکاشته باشید،
چگونه خواهید توانست محصولی را درو کنید؟

اگر به طور منظم به عادت هفتم (تیز کردن اره) بپردازید، خود به خود سایر عادت ها را نیز در خویشتن پرورش خواهید داد. عادت هفتم عبارت است از ایجاد تعادل میان چهار بعد وجود:

۱- جسمانی هفت عادت مردمان موثر (۱۲)
۲- ذهنی
۳- معنوی
۴- اجتماعی – عاطفی

 

هفت عادت مردمان موثر (12)

 • بعد جسمانی
  عبارت است از مراقبت مؤثر از جسم و توجه شایسته به تن و بدن هفت عادت مردمان موثر (۱۲)

شامل تغذیه درست و استراحت مناسب و ورزش منظم میباشد. ورزش یکی از فعالیتهای اساسی امور “مربع شماره ۲” است که بیشتر مردم به آن نمی پردازند، زیرا اگرچه مهم است، اضطراری نیست و چون به آن نمی پردازند دیر یا زود خود را سرگرم امور “مربع شماره ۱” خواهند یافت. یعنی با مشکلات و بحرانهای مربوط به تندرستی سر و کار خواهند داشت.

بیشتر ما فکر میکنیم فرصت کافی برای ورزش نداریم و این برداشت، نگرشی تحریف شده است. ورزش خوب، تمرینی است که بتواند از سه ویژگی ایجاد استقامت، انعطاف پذیری و نیرو برخوردار باشد. هفت عادت مردمان موثر (۱۲)

استقامت
حاصل تمرینات بدن سازی است که موجب تسریع تنفس و جریان خون می باشد تا قلب بتواند به سرعت تلمبه بزند و خون در نتیجه اکسیژن را به تمام بدن برساند.

انعطاف پذیری
حاصل تمرینات مربوط به کشش است. به این منظور که نخست باید بدن را با تمرینات مخصوص گرم کرد. آنگاه به تمرینات بدن سازی پرداخت، و در آخر از طریق تمرینات مربوط به کشش، حرارت بدن را پایین آورد.

نیرو
حاصل تمرینات پرورش عضلات مانند وزنه برداری است.

 • جنبه معنوی
  بازسازی بعد معنوی باعث می شود که رهبری زندگی تان را به عهده بگیرید.

بعد معنوی کاملا به عادت دوم (ذهنا از پایان آغاز کنید) ارتباط دارد. بعد معنوی به هسته و کانون وجودتان، به تعهدتان نسبت به نظام ارزشی یا ارزشهایی که درونا انتخاب کرده اید، ارتباط می یابد. بازسازی معنوی زمان می طلبد، زیرا بازسازی معنوی “از امور مربع شماره ۲″است و فرصت غفلت از آن را نداریم.

 • جنبه ذهنی
  بیشتر ما پس از پایان تحصیلات، مطالعه عمیق و منظم خود را کنار می گذاریم. دیگر بطور جدی و تحلیلی نمی نویسیم و به جای اینها بیشتر تلویزیون نگاه می کنیم و درنتیجه به جای پرورش ابعاد ذهنی خویش آن را متوقف می سازیم. آموزش ژرف و پیوسته و گسترش مداوم ذهن برای بازسازی ذهنی ضروری است.

انسانهای عامل برای آموزش خویش راه های بیشمار می یابند. گاه باید در کلاسهایی شرکت کنید و گاه برنامه های مطالعاتی منظمی را برای خود تنظیم کنید. یکی از راه های پرورش ذهن مطالعه است. معتقدم با این هدف آغاز کنید که ماهی یک کتاب بخوانید، آنگاه هدفتان را به مطالعه دو کتاب در ماه و آنگاه یک کتاب در هفته برسانید.هفت عادت مردمان موثر (۱۲)

پرورش بعد ذهنی به عادت سوم (نخست امور نخست را قرار دهید) مربوط می شود، زیرا در وجودتان انضباط، تعهد و پشتکار را ایجاد می کند.

یکی دیگر از راههای پرورش ذهن، نوشتن است. می توانید دفتری را به نوشتن اندیشه ها، تجربه ها، بینشها و آموزشهای خویش اختصاص دهید.

نوشتن سبب می شود ذهنی روشن و دقیق پیدا کنید

 • جنبه اجتماعی – عاطفی
  پرورش این بعد از شخصیت بیشتر به عادتهای چهارم، پنج و ششم ارتباط می یابد، به اصول رهبری متقابل، ارتباط سرشار از همدلی و همکاری خلاق.

ابعاد اجتماعی-عاطفی کاملا به یکدیگر مرتبط هستند، زیرا در ابتدا از طریق روابطی که با دیگران داریم پرورش می یابند و نمایان می شوند. بعد اجتماعی-عاطفی مانند ابعاد ذهنی و معنوی مستلزم تمرین است. عادت هفتم یعنی “قابلیت تولید شخصی” و عادت “بازسازی” است که بزرگترین سرمایه تان، که خودتان می باشید را حفظ می کند و بهبود و تعالی می بخشید.هفت عادت مردمان موثر (۱۲)

درباره سهیلا مظاهری

به مسائل خود شناسی بسیار علاقه مندم وسعی کرده ام آنچه را فرا میگیرم بکار ببرم چراکه معتقد هستم شناخت خود همان طی کردن راه تدریجی فطرت است که به خدا میرسد. یکی از دلایل همکاریم با این سایت رواج ساده زیستی و ساده بودن است، که این اصول در این سایت به زیبایی مطرح شده است. امیدوارم بتوانم نقش موثری در پیش برد اهداف این سایت داشته باشم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Zendegi Injast