دخترم به من وابسته است

👈 سوال:

دخترم ۳ سال و ۴ ماهشه. از ۱۱ ماهگی تا ۳سالگی سرکار میرفتم، حدود ۴ ماهه که دیگه سر کار نمیرم. دخترم به شدت وابسته به من بود که جایی نمی موند، ولی اواخر بهتر شده. دوست داره یه جایی بمونه ولی همش میگه: “مامان توهم میمونی؟”

الان ۲ هفته هست که مهد میبرمش و هر روز میگه: “نمیرم”. استرس داره، دستاش یخ میزنه، موقع رفتن میگه “دلم درد میکنه” و حتی یه بار تو راه رفتن بالا آورد. ۱۰ روز تو مهد پیشش نشستم. دوست داره با بچه ها بازی کنه ولی از ترس جدایی از من نمیره. چند روزه باباش میبردش مهد، حتی یک ساعتم گریه میکنه، عاجزانه طلب میکنه که بریم خونه، ولی بعد از جدایی یکم گریه میکنه تموم میشه، از مهدم که برمیگرده دپرسه، با ما قهره، حالا با این اوصاف به نظر شما بفرستمش مهد یا نه؟؟

لطفا راهنماییم کنید. همه خصوصیاتشو گفتم، ببخشید زیاد شد.

 

دخترم به من وابسته است

دخترم به من وابسته است

 

👈پاسخ مشاور:

سلام بر شما
قبل از هر توضیحی، لطفا خودتون رو کنترل کنید، حتی با علایمی که گفتید، فرزندتان چیزی نمیشود. متاسفانه در این دوره، به دلیل تک فرزندی و حمایت بیش از حد والدین، اضطراب جدایی، بسیار شایع شده است. بنابراین سعی کنید بر خودتان مسلط باشید.

به هیچ وجه، نباید مهدکودک را ترک کنید. یعنی با نرفتن به مهدکودک، اضطراب و مشکل شما حل نمیشود. بنابراین به دلیل محدودیت نوشتاری (برعکس گفتار) بنده بطور شایسته نمیتوانم به شما کمک کنم و بهتر است مشاوره حضوری داشته باشید، ولی در حد امکان و با توجه به شرایط شما نکات زیر را برای کمک به شما و کسانی که مشکل مشابه دارند مینویسم.

اول اینکه: هرروز وی را به مهد کودک ببرید. تاکید میکنم هر روز.

دوم: سعی کنید مهدکودکی انتخاب کنید بیشتر شبیه خانه باشد و کمتر جنبه اداری آن ملموس باشد.

سوم: مقدار زمان حضورش را به تدریج و روزانه افزایش دهید مثلا هر روز نیم ساعت از روز قبل بیشتر بایستد.

چهارم: نوع آموزش کودکتان را در مهد در نظر بگیرید یعنی مربی با انجام بازیهای گروهی در لحظه اضطراب بچه ، اضطرابش را کم میکنه.

پنجم: به مرور و روزانه بعد از اینکه کودک در محیط مهد احساس امنیت کرد، حضورتان  و فاصله خودتان را کاهش دهید.

ششم: نقش مربی و کارکنان مهد در چنین شر ایطی بسیار مهم است که باید برای کودک شما اوایل حضورش بسیار گرم و صمیمی و با تشویق باشد. حتی اگر شد جشنی مشابه جشن تولد در مهد برای کودکتان بگیرید و کادوهای کوچک و مورد علاقه اش را مربیان و بچه های دیگر به او بدهند (البته شما خریداری کنید) .😊

هفتم: فعلا به هیچ وجه برنامه های مهد برای کودکتان نباید جنبه آموزش رسمی داشته باشد.بلکه فقط بازی، بازی، بازی

هشتم: اگر موفق نشدید مهدکودکتان را تغییردهید. و در صورت عدم موفقیت ، اگر رودسر هستید ، جهت مشاوره حضوری  تماس بگیرید.

درباره مجید علیزاده

مجید علیزاده هستم، مدیر و مشاور مرکز مشکلات ویژه یادگیری و مشاور مرکز مشاوره خانواده آموزش و پرورش / اطلاعات بیشتر (+)

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Zendegi Injast